Az Összefogás a Kárpát-medencéért Kulturális és Hagyományőrző Egyesület Gyermektagozata
Július 26-28-án megvalósult az Összefogás a Kárpát-medencéért Kulturális és Hagyományőrző Egyesület szervezésében az első találkozó. Sándorpuszta adott helyet az eseménynek.
Péntek délután kezdetét vette a az előadások sorozata. A megszokott fesztiváloktól eltérő előadások voltak, hiszen az egyesület, amint az a nevében is látható, értéket közvetít. A teljes programot megtalálhatták az érdeklődők a mofked.com weboldalon vagy az egyesület facebook oldalán is. Akit valóban érdekelt a háromnapos rendezvénysorozat, az ott volt a rekkenő hőség ellenére Sándorpusztán, Izsák mellett az 52-es úton a 25-ös kilométerkőnél. Megtalálta mindenki azt, amit keresett: gyógyítófalu, koncertek, kézművesek sátrai, előadások a Szent Korona tanról, Wass Albertről, filmvetítés, jurtatábor, ízőrzők, gyermekfoglalkozások.
Pénteken lovas zarándokok elhozták a pusztába Őfelsége a Magyar Szent Korona hiteles másolatát. Ezáltal a hely nem csupán egyszerű találkozó színhelye, hanem szakrális értéket hordozó helyszínné változott. Chemez Farkas és Ónodi Krisztián 25 km távolságot tettek meg lóháton, hogy a résztvevőknek elhozzák a Szent Koronát. A puszta tulajdonosa,
Rácz Sándor ígéretet tett, hogy adományokból és önerőből, Sándorpusztán egy kápolnát építtet, ahová összegyűlhetnek majd a zarándokok kegyeletüket leróni, imádkozni.
A találkozó részét képezte Pulyafalva, a gyermekek területe, ahol a játékon kívül sok-sok értéket is kaptak. Horváth Szabina nem mindennapi hangszereken játszott, melyeket a gyerekek kézbe is vehettek, sőt saját koncertet is adhattak a főszínpadon a felnőtteknek. Éneket Borosiné Betti mami tanított be nekik és énekelte velük közösen.
Pulyafalvát kiegészítette a minijurta és annak teljes felszerelése, eszköztára. A jurta készítője, Ginovszky Csaba, tilinkón dallamot varázsolt nekünk, valamint bekapcsolódott a gyermekek zenélésébe, programjaiba is.
A három nap leforgása alatt kb. 60 gyermek cserélődött Pulyafalván. Akadt olyan eset is, amikor a gyermek nem akart hazamenni tőlünk. Szülei engedtek a kérésének, hazamentek sátorért és a pusztában töltötték a hétvégét, ezen felül segítettek is a rendezőknek.
Pulyafalva nagy elismerést vívott ki a jelenlévők körében, ezért úgy gondoltam, hogy ezen a néven gyerek tagozatot is létesítünk, melyet az egyesület honlapján fel is tüntet a rendszergazda. Igény van a rendezvényeken a gyerek foglalkozásokra is, hiszen nem biztos, hogy a szülők érdeklődési köre leköti a kis gyermekeket, akik nem bírnak több órán át figyelni az értékes előadásokra és ezáltal szüleik sem tudnak összpontosítani az adott előadásra. Ezen felül Pulyafalva felajánlja szolgálatait minden olyan rendezvényre, ahol igényt tartanak rá. Teljes mértékben átveszik a gyermek felügyeletét szakképzett pedagógusokkal karöltve, a rendezvény felnőtt programjainak időtartamában. Így a szülő és gyermeke egyaránt értéket kap.
Összegzésként talán annyit még hozzátennék, hogy aki részt vett július utolsó hétvégéjén ezen a rendezvényen, nem csupán értékes előadásokon, gyógyításokon, koncerteken vett részt, hanem lelkileg teljes egészében megújult. A Szent Korona jelenlétében megerősödött hitében, életszemléletében is. Aki viszont nagy hévvel bizonygatta, hogy jön, de nem tette meg bármilyen okból kifolyólag is, az nem érezhette azt az áhítatot, amikor cseppnyi gyermeki hangok megszólaltak a színpadon, amikor két délceg lovas elhozta és körbelovagolt a széles pusztán a Szent Koronával, amikor a Karakürt zenekar elénk idézte az ősök szellemét dalaival, zenéjével.
Amikor nappalonta-éjjelente jurtában és sátorban laktunk, nem éreztük a mindennapok forgatagát, a hajtást, hanem körbeölelt minket a hatalmas puszta a maga szépségével.
Írta: Sárközi Anasztázia
Az Összefogás a Kárpát-medencéért Kulturális
és Hagyományőrző Egyesület
– Oktatasi tagozat és Pulyafalva vezetője